Günlük Eğitim Akışı
Okul Adı:
Tarih:
Yaş Grubu: 4-5 Yaş
Öğretmen Adı:
GÜNE BAŞLAMA ZAMANI
Sınıfa gelen çocuklar güler yüzlü bir şekilde karşılanır.Çocuklara sınıf ortamları için hazırlanmaları söylenir. Yardıma ihtiyaç duyan çocuklar olur ise yardım edilir. Sınıfta olmayan öğrencilerin tespiti yapılır. Daha sonra çocuklarla kısa bir sohbet edilir. Sohbet bittikten sonra gün içerisinde yapılacak etkinlikler hakkında kısa bigiler verilir.OYUN ZAMANI
Çocuklar kendi seçtikleri öğrenme merkezlerinde serbest oynarlar .
KAHVALTI, TEMİZLİK
Çocuklar tuvalet ihtiyaçlarını gidermek ve yemek öncesi ellerini yıkamak için lavabolara geçerler. Ardından kahvaltılarını yapmak için yemekhaneye gidilir.
ETKİNLİK ZAMANI
"Temiz Akciğerlerimiz" isimli fen etkinliği
GÜNÜ DEĞERLENDİRME ZAMANI
Eve gidiş zamanı gelmeden önce çocuklarla gün içerisinde yapılan etkinlikler hakkında konuşmak için masa etrafında toplanılır. Çocuklara gün içerisinde neler yaptıkları, etkinlikleri sevip sevmedikleri sorulur ve cevaplar dinlenerek sohbet edilir.
EVE GİDİŞ
Eve gidiş saatinin gelmesiyle okuldan ayrılmak için hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır. Çocuklar güler yüzlü bir şekilde okuldan gönderilir.
GENEL DEĞERLENDİRME
Çocuk Açısından
Çocuklar etkinliklere katıldılar.
Etkinliğe katılmayan çocuk olmadı.
Çocuklar etkinliklere zenginleştirici katkı sağladılar.
Çocuklar programdaki davranışı kazandılar.
Çocuklar etkinlikler sırasında eğlendiler.
Oyun etkinliğinde verilen yönergelere uygun olarak hareket edebildiler.
Fen etkinliğini yaparak ve yaşayarak, etkinliğe/ deneye katılmış olmaları çocukların gözlem yeteneklerini geliştirdi.
Program Açısından Programın uygulanmasında günlük planı aksatan bir durum yaşanmadı.
Program çocukları aktif kıldı.
Etkinlik çeşitliliğine yer verildi.
Etkinlikler süre açısından yeterliydi.
Kazanım ve göstergelere ulaşıldı.
Program çocukların gelişim düzeyine uygundu.Öğretmen Açısından
Program kolay uygulandı.
Çocuklar etkinliklere kolay ilgi gösterdiler.
Etkinliklerin sıralaması uygundu.
Çocuklarla yeterli vakit geçirildi.
Etkinlikler çocukların ilgisini çekecek şekilde sunuldu.
TEMİZ AKCİĞERLERİMİZ
Etkinlik Türü: Fen ve okuma- yazmaya hazırlık etkinliğiYaş Grubu: 4-5 Yaş
KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ
Bilişsel Gelişim
Kazanım1: Nesne/ durum olaya dikkatini verir.
Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken nesne/ durum/ olaya odaklanır.
Dikkatini çeken nesne/ durum/ olaya yönelik sorular sorar.
Dikkatini çeken nesne/ durum/ olayı ayrıntılarıyla açıklar.
Kazanım2: Nesne / durum /olayla ilgili tahminde bulunur.
Göstergeleri: Nesne / durum /olayla ilgili tahminini söyler.
Dil Gelişimi
Kazanım6: Sözcük dağarcığını geliştirir.
Göstergeleri: Zıt anlamlı sözcükleri kullanır.
Yeni öğrendiği sözcükleri anlamlarına uygun olarak kullanır.
Kazanım8:Dinledikleri/ izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder.
Dinledikleri/ izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir.
Dinledikleri/ izlediklerini drama yoluyla sergiler.
Göstergeleri: Zıt anlamlı sözcükleri kullanır.
Yeni öğrendiği sözcükleri anlamlarına uygun olarak kullanır.
Kazanım8:Dinledikleri/ izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder.
Dinledikleri/ izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir.
Dinledikleri/ izlediklerini drama yoluyla sergiler.
MATERYALLER
Çalışma sayfaları, poşet, bant, pipet, karton
SÖZCÜKLER
Akciğer, diyafram, kaburga
KAVRAMLAR
Canlı- cansız, hareketli- hareketsiz, pembe
ÖĞRENME SÜRECİ
- Çocuklarla " Yeşilay haftası" ile ilgili sohbet başlatılır. Yeşilay'ın vücudumuza zararlı, kötü olan her şeyle mücadele eden bir kurum olduğundan bahsedilir. Çocuklara nasıl sağlıklı olabileceğimiz sorulur. İç organlarımıza iyi bakmamız gerektiği, zararlı her şeyden uzak durmamız gerektiği, sağlıklı beslenme spor yapma vb. konular üzerinde durulur.
- Ardından çocuklara "AKCİĞERLERİMİZ NASIL ÇALIŞIR" isimli deneyin yapılacağı söylenir ve ardından kullanılcak malzemelerin neler olduğu gösterilir ve deneye başlanır.
DEĞERLENDİRME
Akciğerlerimiz nasıl çalışır? deneyimizi beğendin mi?
En çok hangi etkinliği beğendin? Neden?
Peki her hareket eden canlı mıdır?
Biz canlı mıyız? Neden?
Canlıların yaşaması için neler gerekli?
Canlılara örnek verir misin?
SENA AKÇA
180911076
ÇOCUK BAKIMI VE GENÇLİK HİZMETLERİ BÖLÜMÜ
ÇOCUK GELİŞİMİ
180911076
ÇOCUK BAKIMI VE GENÇLİK HİZMETLERİ BÖLÜMÜ
ÇOCUK GELİŞİMİ

Hiç yorum yok:
Yorum Gönder